تاشکند(۱)

 

برو جایی که بیماری نباشد                         کسی را با کسی کاری نباشد

شهرسازی مدرن، مجتمع‌های مسکونی بزرگ به سبک روسیه، وسایط نقلیه همگانی مناسبی مثل مترو و تراموا، خیابان‌های پهن 4 بانده، تعداد اندک ماشین‌ها، فرهنگ بالای رانندگی، مجسمه‌های زیبای یادبود، شهر زیبا و سرسبز واقعا تماشایی، چیزهایی بود که در سفر به تاشکند، پایتخت زیبای ازبکستان، اصلا انتظار دیدنشان را نداشتم.

متاسفانه ما ایرانی‌ها، از آنجایی که فکر می کنیم مرکز جهان درست همین نقطه‌ای است که ما ایستاده ایم، به سادگی به هرکسی یک برچسب می زنیم و با بی تفاوتی از کنارش می گذریم. می‌دانم! برایمان سخت است که باور کنیم همین ازبک‌هایی که در مملکتشان از نفت خبری نیست و پس از استقلال و جدایی از اتحاد جماهیر شوروی، جزء کشورهای فقیر محسوب می شوند، به مراتب از ما بهتر زندگی می کنند! به مراتب شادتر هستند. صنعت آنچنانی ندارند. ولی راه استفاده از مصنوعات را خوبتر از ما بلدند. کمتر از ما حرف می‌زنند و بیشتر از ما عمل می‌کنند.

تاشکند-پایتخت ازبکستان:

در قرون گذشته، تاشکند -پایتخت کنونی جمهوری ازبکستان- به نامهای Chash, Shash , Binkent نامیده می‌شد. تاشکند از شهرهای کهنی بود که در مسیر راه ابریشم چین-اروپا قرار داشت. طبق گفته بیرونی (احتمالا ابوریحان) ، نام تاشکند از ریشة ترکی و در طی قرون 9-12 روی این شهر گذاشته شده است. هریک از این نامها بخشی از تاریخ این شهر را در بر می‌گیرد.

متاسفانه تنها بخش کوچکی از آثار تاریخی و مذهبی این شهر، بعد از انقلاب سال 1917 و زلزله مهیب ویرانگر سال 1966 باقی مانده است.

مدرسه کوکلداشKukeldash Madrassah

مدرسة کوکلداش یکی از معدود مکانهای بجای مانده از تاریخ تاشکند است که در نیمه دوم قرن 16 میلادی و در زمان عبدالله خان (1557-1598 م) زیر نظر کولبابا کوکلداش که وزیری دانشمند و شاعر بود، بنا گردید. در این مکان که اکنون یک مسجد فعال و منظم است، مدرسه ای وجود دارد که در آن علوم اسلامی تدریس می‌گردد.

مدرسه کوکلداش

در کنار این مدرسه تاریخی، مسجد بسیار زیبا و شکوهمندی بنا شده است که به آن Khast- Imam می‌گویند. نماز جمعه تاشکند در این مکان بسیار زیبا برگزار می گردد.

جمعه بود و من فرصت زیادی برای دیدن تمام شهر نداشتم و بایستی با پرواز ۳۰/۱۷ به تهران بر می گشتم! با جمال (دوست ازبکی من که سالهای زیادی را در امریکا گذرانده و تحصیل کرده است)، رفتیم تا مسجد کوکلداش و خاست امام را ببینیم. در حین اینکه من آنجا را نگاه می کردم و برای خودم عکس می انداختم، جمال رفت و نماز جمعه اش را خواند. عقیده داشت که اگر مسلمانی ۳ هفته بی دلیل در نماز جمعه شرکت نکند از دین خارج شده است.

Khast Imam

 


تئاتر و باله علیشر نواییAlisher Navoi Theatre

اپرا و تئاتر و باله علیشر، از بیرون به قصر می‌ماند. قصر پادشاهی موسیقی! و تقریبا هر روز عصر در آن برنامه‌های موسیقی اجرا می گردد. این بنا در سال 1947 و به دست زندانیان ژاپنی (جنگ جهانی دوم) ساخته گردید و از نقوش و مجسمه های سنتی ازبکی در تزئینات این بنا استفاده گردیده است.


برج تلویزیونTV Tower

بلندترین ساختمان در آسیای مرکزی با 375 متر ارتفاع در خلال سالهای 1979-1981 در تاشکند بنا گردید. بدون اغراق این ساختمان شکوهمند و زیبا (که در نوع خود رتبه 9 را در جهان دارد)، یکی از زیباترین مکانهایی است که می‌توانید تصور کنید. (با برج میلاد خودمان در تهران هم قابل مقایسه است!)

این برج عظیم با سه پایه زیبا و محکم محصور شده است. در طبقه همکف این برج، ماکت برجهای مشابه این برج، در سراسر دنیا دیده می‌شود. ماکتهای زیبای برجهای معروف کانادا، امریکا و چین نظر همه بینندگان را به خودشان جلب می کنند. در طبقه هشتم این برج رستوران زیبای دواری با نقاشی های سنتی وجود دارد که غذاهای ازبکی سرو می‌کند. در حین سرو غذا در این رستوران می‌توانید دور شهر بچرخید و شهر زیبای تاشکند را از بالاترین نقطه قابل تصور، دید بزنید!

به فاصله کوتاهی از برج، چند مرکز دیدنی دیگر نیز وجود دارد: پارک آبی آکوارا و بنای یادبودی که برای شهیدان ازبکستان ساخته شده است.

از نزدیکی بنای یادبود و ساختمانهای روبرویش که معماری جذاب و زیبایشان آدم را به وجد می‌آورد، رودخانه Jun عبور می کند که با سلیقه مثال زدنی ازبکها، فضاهای منحصر بفردی در بستر رودخانه ایجاد شده است.

/ 19 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سید علی افراشته

سلام آقای اشتیاقی منو به خاطر میاری ؟

داستان‌گو

خانم‌ها، آقايان، آن‌كه در عكس مشاهده مي‌كنيد، محسن اشتياقي است، كه چپ و راست و از زواياي مختلف با منار جنبان‌ها و مساجد گرد و قمبلي تاشكند عكس انداخته/ در عكس دوم، چند نفر تاشكندي را مي‌بينيد كه يكي‌شان كالسكه‌ي آبي‌رنگ بچه‌ش را گرفته و به دوربين نگاه مي‌كند/ خوش‌بختانه هيچ دختري در عكس‌ها مشاهده نمي‌شود كه بعداُ به اين جخت در راستاني فيلترينگ بلاگ‌ها، ايشان را هم فيلتر كنند/.../ ببينم آخه تاشكند فقط مسجد و مناره داره؟/.

گلاره

سلام! به به ! چه خبره اینجا! همیشه به گردش... از این شغلهایی که آدمو می برن گردش و تفریح سراغ داشتین به ما هم خبر بدین....!!! ببینم سوغاتی چی آوردین؟

فری

سلام محسن جان. بابا مسافر. بابا تاشکند . بابا گزارش! دستت درد نکنه

mehrdad aminharati

سلام سپاس که سر زدی اما من سربازم و به همين قانون نمی توانم اپ ديت باشم غيبت دراز مدت مرا ببخش. در ضمن هيچ کس تا به حال اين ادعا را نکرده که مهرداد نقد را مورد حمله قرار داده است. خوشحال هم شدم.

بابک درویش پور

محسن جان سلام.زنده باشی و گزارش زیبا بسازی و غزل زیبا بگی. بدرود

الهه ناز

سلام....اگرچه باخته ام هر چه را، خوشم زيرا به يك حريف قَدَر در قمار نزديكم(۱) ... من تازه فهميدم اين غزلي كه اينقدر دوستش دارم و در موردش حرف زده ام مال شماست... خيلي قشنگه... من كلي از اين غزل لذت بردم... راستي... خوش به حالتون كه جاهاي قشنگ دنيا را داريد ميبينيد... ما كه جز ميله هاي قفسمون... هي...

كريم شفائي

سلام دوست من، وقت به خير."اگر نمي خواستي عاشق شوي، موهايت را چرا پريشان كردي؟"! كتابخانه دل آباد اولين كتاب شعر "كريم شفائي" را به صورت الكترونيكي منتشر كرد. براي دريافت اين مجموعه به آدرس: www.popalebooks.persianblog.ir مراجعه كنيد. همچنين در آدرس: www.jahanshahreman.persianblog.ir مي توانيد ديگرشعرهاي "كريم شفائي" را مطالعه كنيد. اگر لطف كرده و نقد و نظري نيز بنويسيد، بسيار سپاسگزار خواهيم بود.